Historia

Ponad 130 lat

Stare zostało, a dodano do tego nowe…

Katowice Wełnowiec - widok na nieistniejące kominy Huty Silesia

W Starej Hucie XIX-wieczna cegła żyje w symbiozie z nowoczesną architekturą

Historia Starej Huty sięga początku XIX wieku. Wtedy to huta – jeszcze nie jako „stara” – powstała jako uzupełnienie rozwijającego się przemysłu górniczego i metalowego. Pionierami tego rozwoju byli książę Fryderyk Ludwik zu Hohenlohe, od którego nazwiska nazwano pierwotną kopalnię, a później całą kolonię (Hohenlohehütte), oraz John Baildon – imiona jego dzieci nosiły utworzone później kopalnie.

Historia budynków starej huty sięga początków XvII wieku

Choć huta zaczynała jako huta żelaza, wraz z nowopowstającymi budynkami rozwijało się spektrum jej działalności. Bodajże najsłynniejszym “dodatkiem” była huta cynku i cynkownia.

Majątek przetrwał okres wojen napoleońskich i przeszedł w ręce syna Fryderyka, Hugo, a następnie – jego wnuka, Christiana Krafta.

Jednak lata 80. XX wieku stanowiły początek niechybnego – zdaje się – końca huty zwanej Hohenlohe, a później Silesia. Od 1989 roku, wraz z postępującym zużyciem sprzętów i spadkiem opłacalności huty, jej działalność wygasała.

Budynki, niegdyś stanowiące chlubę i znak rozpoznawczy Wełnowca, zostały częściowo wyburzone, częściowo sprywatyzowane.

Nadeszły lepsze czasy dla Starej chuty

Kiedy to Karol Geppert, pasjonat historii Śląska, jak na Ślązaka przystało nie mógł pogodzić się z upadkiem i niszczeniem dawnej huty. A przy okazji szukał miejsca na swoją rozrastającą się firmę. Tu więc, przy alei Korfantego, jego potrzeby, pasja i pomysłowość zderzyły się, dając początek kompleksowi biurowemu, który znamy dzisiaj.

Resztę tej historii piszemy już wspólnie. Dołączysz do nas?

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami! Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Zadzwoń!

512 124 484
608 066 557

Stara Huta

Al. Korfantego 141 A
40-154 Katowice